Sty
08

Jachty motorowe na Mazurach. Zalety czarteru

Wybierając się na wakacje na Mazury wodniacy stają przed pewnym dylematem. Postawić na jachty motorowe czy jachty żaglowe? Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Poniżej kilka argumentów, dla których warto się zdecydować na jachty motorowe na Mazurach.

Pierwszy powód to lenistwo. Nie ma się co oszukiwać: jachty motorowe wymagają przy obsłudze znacznie mniej wysiłku niż jachty żaglowe. Nie trzeba ciągle kłaść i stawiać masztu przechodząc pod mostami czy w kanałach. Nie ma również potrzeby stawiania, zrzucania czy refowania żagli. Znój żeglarski (skądinąd zazwyczaj całkiem przyjemny) po wejściu na jachty motorowe na Mazurach przypomina biegnięcie maratonu. Niby można, czasem jest przyjemnie, ale człowiek jednak się zmęczy. Jeśli łajba, na której czarter postawimy ma dodatkowo takie udogodnienia jak np. automatycznie podnoszony silnik, to np. podejścia na dziko można robić bez wychodzenia ze sterówki. No chyba że po to by rzucić kotwicę. W ogóle wygoda przy obsłudze silnika jeśli chodzi houseboaty jest olbrzymia. Nie trzeba machać ręką, rwać linki przy odpalaniu, wystarczy wciśnięcie guzika, a czasem prawie jak w samochodzie – przekręcenie kluczyka i silnik zaczyna chodzić.

Druga przewaga, która niejako łączy się z tą pierwszą, to wygoda. Houseboaty mają to do siebie, że są niezależne od… wiatru. Oczywiście jachty żaglowe, też mogą odpalić silnik i płynąć gdzie chcą, ale zazwyczaj jednak wykorzystują do tego wiatr. Tymczasem jachty motorowe na Mazurach mają to do siebie, że pływając nimi używa się silnika cały czas. To oznacza, że dopłynąć można zawsze tam gdzie się chce. No chyba, że warunki pogodowe są naprawdę ekstremalne i pod wiatr nie popłyną nawet tego typu jednostki.

Kolejna sprawa, o której nie można zapomnieć porównując jachty motorowe na Mazurach i ich odpowiedniki z żaglami, to rzecz mało widoczna, a więc… zanurzenie. Zwyczajowo jachty żaglowe z opuszczonym mieczem mają od 1,3 do prawie dwóch metrów zanurzenia. Tymczasem houseboaty w każdych warunkach mają zanurzenie takie same i zazwyczaj wynosi ono 0,3 – 0,4 metra. Dzięki temu nad prawie każdą mielizną uda się przejść bez większych emocji, a ryzyko wpadnięcia na jakiekolwiek kamienie jest znacznie mniejsze niż używając jachtów żaglowych.

Wreszcie pisząc o zaletach jakimi cechują się houseboaty nie można również zapomnieć o platformach kąpielowych, które tego typu jednostki mają często na rufie. Jest to rozwiązanie idealne zarówno dla rodzin z dziećmi – dzieciaki mogą się w ten sposób długo i wygodnie kąpać, jak i np. dla wędkarzy, którzy właśnie w tym miejscu mogą ustawić swój leżaczek tak by faktycznie być wygodnie blisko wody.

Oczywiście jachty motorowe na Mazurach mają też swoje wady (na żaglach płynie się ciszej, nie trzeba wydawać pieniędzy na paliwo, i można bez problemu wpłynąć na jeziora gdzie obowiązuje zakaz używania silników spalinowych), ale generalnie jest to opcja, którą warto rozważyć. Houseboaty – rejs nimi – to ciekawa propozycja wakacyjna, szczególnie ciekawa dla rodzin z dziećmi.

Więcej informacji na temat jachtów motorowych znajdziesz tutaj: http://czarter-jachtow-mazury.pl/jachty-motorowe/

Natomiast przewodnik dotyczący jachtów dla wędkarzy przeczytasz tu: http://antila24.com.pl/jachty-motorowe/jaka-lodz-motorowa-dla-wedkarzy/